Maria Magdalena zwana również Marią z Magdali. Drugie z określeń odnosi się do wioski (Magdallah lub Migdal), z której pochodziła, położonej ok 4 km na północny zachód od Tyberiady. Postać Marii Magdaleny wymieniają wszyscy czterej ewangeliści. Łącznie na kartach Nowego Testamentu kobieta pojawia się aż dwanaście razy. Święty Łukasz wspomina ją jako pierwszy; była pierwszą z siedmiu kobiet, które Jezus uwolnił od złych duchów (Łk 8,1-3). Informację ta znajduje potwierdzenie u św. Marka (Mk16,9). W pozostałych ewangeliach Maria Magdalena pojawia się dopiero na końcu ze względu na jej uczestnictwo w wydarzeniach misterium paschalnego. W ewangeliach św. Jana, św. Marka i św. Mateusza pojawia się w opisach męki i ukrzyżowania (J 19, 25; Mk 15,40; Mt 27,55n). Wszyscy Ewangeliści potwierdzają, że była pierwszą osobą, która przybyła do grobu Jezusa (J 20,1-3, Mk, 16,1, Mt 28,1, Lk 24,10). Nadto, Jan i Marek, wskazują na Marię Magdalenę, jako pierwszą osobę, której objawił się zmartwychwstały Chrystus (J 20,14-15; Mk 16,9-19).
Kult Marii Magdaleny jest obecny w Kościele Zachodnim jak i Wschodnim. W Efezie, gdzie początkowo znajdował się jej grób, wystawiono nad nim bazylikę ku jej czci. Po zajęciu miasta przez Turków, relikwie Świętej przeniesiono do Konstantynopola, skąd po zdobyciu miasta przez Krzyżowców powędrowały do francuskiego Vezelay, gdzie znajdują się do dziś.
W tradycyjnych ikonograficznych ujęciach postać Świętej przedstawiana jest w kilku wariantach: w długiej sukni z nakrytą głową (na wzór innych biblijnych Marii); w orientalnych, arystokratycznych szatach bądź jako pokutnica, której ciało osłaniają długie włosy. Jej najważniejszymi atrybutami są: dyscyplina, instrumenty muzyczne, krucyfiks, naczynie z olejkiem, kadzielnica, gałązka palmowa, włosienica i zwierciadło.
Maria Magdalena jest patronką Prowansji, Sycylii oraz Neapolu, oraz lokalnie: dzieci, które mają problemy z chodzeniem, kobiet, fryzjerów, osób kuszonych, ogrodników, więźniów oraz studentów.
W Polsce znajduje się około 120 kościołów pod wezwaniem św. Marii Magdaleny oraz przynajmniej cztery cerkwie prawosławne w Białymstoku, Elblągu, Słochach Annopolskich i Suchowolcach.